- Strona główna
-
Nasze przedszkole
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Narodowy Program Czytelnictwa
Opis planowanych przez przedszkole działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci:
- Nawiązanie współpracy z bibliotekami lub biblioteką pedagogiczną polegającej w szczególności na wzajemnej wymianie informacji na temat wydarzeń promujących czytelnictwo w przedszkolu czy bibliotece:
- Udział w comiesięcznych zajęciach edukacyjnych tzw. lekcjach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Peowiaków 12: wspólne czytanie i wykonywanie różnorodnych zadań nawiązujących do treści czytanego utworu;
- Wypożyczanie książek dla dzieci i czytanie ich w przedszkolu, założenie karty czytelniczej dla każdej z grup, zachęcanie do wypożyczania z rodzicami i czytania w domu;
- Zwiedzanie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie – poznanie pracy bibliotekarza, zapoznanie z różnymi rodzajami książek .
- „Popołudnie z bajką” – cykliczne czytanie lub słuchanie z czytników zakupionych książek. Zachęcanie dzieci do przynoszenia własnych pozycji książkowych do wspólnego czytania.
- W ramach spotkań “Rodzice – Dzieciom” – zaangażowanie rodziców, starszego rodzeństw bądź dziadków w czytanie w przedszkolu nowo zakupionych pozycji książkowych.
- „Album z ulubionymi bajkami” – wykonanie albumów – książeczek – praca plastyczno-techniczna . Zorganizowanie wystawy w przedszkolu.
- Założenie w salach kącików książek – wspólne układanie książek wg rodzaju. „Weź mnie do domu” – wypożyczanie książek obrazkowych, mówionych i elektronicznych chętnym dzieciom na weekend.
- „Ulubiony bohater książkowy” – wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczno-techniczny dla dzieci i ich rodziców z nagrodami książkowymi.
- „Snuj się, snuj bajeczko” – quiz wiedzy na temat przeczytanych książek.
- Zorganizowanie uroczystości „Dzień postaci z bajek”.
- Obchody „Międzynarodowego Dnia Książki”.
- „Przedszkolaki lubią wierszyki” – przegląd recytatorski. Wykonanie prac plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych celem ilustrowania usłyszanych utworów literackich.
- Wydarzenie promujące czytelnictwo – spotkanie autorskie z twórcami literatury dziecięcej, autorami książek dla dzieci, będące inspiracją do przybliżenia dzieciom sylwetek polskich poetów.
- Promowanie czytelnictwa w wykonanych przez dzieci plakatach, zorganizowanie wystawy.
- Pedagogizacja rodziców – artykuły na gazetce w szatni oraz stronie internetowej nt. znaczenia książki, wpływu na dziecko, propozycje ciekawych pozycji literatury dziecięcej itp.
Opis planowanych przez przedszkole działań, które wskazują na współdziałanie w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną:
- Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie ul. Peowiaków 12: wzajemna wymiana informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Aktywny udział w propozycjach ze strony biblioteki. Zapraszanie przedstawicieli z biblioteki na nasze przedsięwzięcia.
- Spotkanie z rodzicami nt. wpływu czytania na rozwój dzieci – „Znaczenie książki w rozwoju i edukacji dziecka” .
- Spotkanie z nauczycielami nt. „Książki obrazkowe w przygotowaniu otoczenia Montessori”.
- Wypożyczanie systematyczne z biblioteki publicznej książek dla dzieci.
- Wydarzenie promujące czytelnictwo, jako spotkanie z twórcą literatury dziecięcej – zapoznanie z zawodem pisarza, poety.
- Spotkanie z aktorem – rozmowa na temat jego pracy, zapoznanie z różnymi rodzajami lalek teatralnych.
- Zorganizowanie przeglądu recytatorskiego dla lubelskich przedszkoli ze Śródmieścia.
- Spotkanie w bibliotece – zapoznanie z zawodem bibliotekarza.
- Wyjście do księgarni – zapoznanie z zawodem księgarza.
- Wyjście do drukarni – Izby Drukarskiej. Poznanie przez dzieci historii książki, czcionki i maszyn drukarskich oraz jak powstaje papier.
Galerie zdjęć
-
17 maja 2024 19:42
"Czy koala to miś?" - zajęcia edukacyjne w bibliotece
-
5 maja 2024 18:25
Co możemy zrobić dla naszej planety? Zajęcia edukacyjne w bibliotece
Prezentacja proekologiczna przybliżyła dzieciom sposoby dbania o nasza planetę. Na koniec zajęć każdy wykonał zakładkę do książki. -
21 kwietnia 2024 16:42
Poznajemy różne rodzaje książek dla dzieci
19.04.2024 r. odwiedziła nas mama naszego kolegi, która przybliżyła dzieciom zawód bibliotekarza. Nasz gość zaprezentował także różne rodzaje książek dla dzieci. To było bardzo miłe spotkanie w ramach przedszkolnego projektu pt. "Rodzice - dzieciom". Serdecznie dziękujemy! -
30 czerwca 2023 16:15
Wypożyczamy książki w naszej ulubionej bibliotece
-
29 czerwca 2023 16:11
Plakaty promujące czytelnictwo wśród dzieci i rodziców
W ramach udziału w “Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0” wszystkie grupy wykonały plakaty promujące czytelnictwo wśród dzieci oraz rodziców. -
29 czerwca 2023 16:07
Zajęcia edukacyjne w Miejskiej Bibliotece Publicznej